מיינדפולנס וטראומה – הילכו יחדיו? – סדנת סופ"ש למנחים/ות ומורים/ות מנחה: ג'ודיתה בן דוד מ.א מיום שישי 13.9.19 בשעה 14:00 עד יום שבת 14.9.2019 בשעה 17:00.

כיצד ידע מבוסס בתהליכי טראומה וחוסן יכול לתמוך ולהקל בתרגול מיינדפולנס ובהנחיית אחרים/ות בתרגול – הזמנה לחקירה, לימוד, ותרגול

בכל מקום שם אנו מנחים, מישהו/היא בחדר עלול/ה להיאבק בטראומה. רובנו נחווה אירוע טראומטי בחיינו, ועד 20% מאתנו יפתחו מתח פוסט-טראומטי, רובנו מכירים/ות פגועי טראומה ואת הקושי המתלווה לכך בחיים במיוחד בארץ זו.

טראומה אינה חייבת להיות מאסר עולם, אך היא אכן מלווה בתחושת איום ולעיתים תחושה. זו אינה עוזבת את מערכת הגוף-נפש בקלות ואף לאורך שנים. בסל ואן דר קולק, מחוקרי הסינדרום הפוסט טראומטי קורא לה ״אימה שמעבר למילים״ והינו תומך נלהב בשילוב טיפולים מבוססי קשב לגוף לתוכניות טיפול בטראומה. לאט לאט ובעקביות טיפולים מבוססי מיינדפולנס קיבלו חשיפה ונכנסו למערכות הבריאות ולמערכות החינוך בעולם, גם בארץ.  כדאי לזכור כי מיינדפולנס יכול להועיל או להזיק בהחלמה מטראומה.

יותר ויותר מנחים/ות פוגשים פגועי טראומה המגיעים לסדנאות דהרמה מיינדפולנס וריטריטים, ונולדת התבונה שיש צורך בהתאמה והבנה מעט יותר מקיפה לגבי הסינדרום והשפעותיו על היכולת, הנכונות והקצב של התרגול במקרים הנ״ל. אנחנו בתהליך של הבנה לגבי ההבדל בין טיפול מבוסס מיינדפולנס לבין לימוד מיינדפולנס עצמו – מה המתנות, מה האדפטציות ומה הגבולות.

  • הסדנה תכלול:
  • סקירה קצרה על מוח, טראומה וחוסן
  • רענון הידע בנושא המוח ומיינדפולנס, וכיצד עולה תקווה מ-מיינדפולנס לטיפול נפשי
  • תרגול מיינדפולנס באכילה, הליכה, ישיבה, תנועה, שכיבה
  • שלבים בסיסיים ביצוב וויסות רגשי- עזרה ראשונה נפשית
  • תרגול בזוגות ושלשות להעמקת החקירה והיכולת ללוות
  • תרגול בסיסי בחמלה מבוססת מיינדפולנס
  • דיון מסכם

ג'ודיתה בן דוד מבקשת להזמין אתכםן לסדנה בנושא, בה נעלה שאלה מכריעה: איך אנחנו יכולים למזער את הסכנות הפוטנציאליות של תשומת לב קשובה לפגיעות המתמודדים/ות, תוך כדי מינוף היתרונות החזקים שלה? מהרבה בחינות, במבט ראשון זה עשוי להיראות הזדמנות מושלמת לריפוי… הלא טראומה יוצרת מתח וסטרס, ומיינדפולנס היא טכניקה מוכחת להפחתת מתח. עם זאת – מסתבר שכאשר התרגול מוגש ללא מודעות לטראומה, תרגול מיינדפולנס יכול להחריף את הסימפטומים של תגובת לחץ טראומטית; המתמודדים/ות עם פוסט טראומה עלולים/ות לחוות פלאשבקים, ניתוק, חרדה ואפילו טראומה חוזרת.

הסדנה כוללת כלכלה מלאה. אולם תרגול גדול, ארוחות טבעוניות עשירות, פינת תה וקפה וכמו כן ישנה אפשרות ללינת לילה על מזרונים שיש במקום, או בקמפינג.

ההוראה מבוססת דאנא.

נ.ב.אפשר גם ללון בצימרים בכליל, צריך לארגן באופן עצמאי דרך  אתר כליל http://www.clil.org.il/

להרשמה לחצו כאן 

מודעות פרסומת